Májové pobožnosti v našich farnostech

29. 5. 2018

Blahoslavená Panna

Milovaní bratři a sestry, drazí ctitelé a děti Panny Marie!

Měsíc květen – měsíc máj – je nejkrásnější měsíc v roce. Je to měsíc Panny Marie. Po celý tento měsíc uctíváme v našich chrámech, kostelech, ale i vesnických kapličkách či domácnostech blahoslavenou Marii vždy Pannu při májových pobožnostech.

Mým vznešeným a ušlechtilým cílem při májových pobožnostech je vésti Boží lid k pravé mariánské úctě. Blahoslavená Maria vždy Panna nás vede nejjistější cestou ke svému Synu Ježíši Kristu. Nikdy nestrhuje pozornost na sebe, ale vždy nás směřuje ke Kristu Pánu. Vzpomeňme na její slova v Káně Galilejské: „Cokoliv vám řekne, učiňte!“ (Jan 2, 5)

Proto i májová pobožnost začíná uctíváním Panny Marie, ale jejím vrcholem je výstav Velebné svátosti, adorace a svátostné požehnání. Základní motto májové pobožnosti zní:

PER MARIAM AD IESUM !

(skrze Marii k Ježíši)

Schéma májové pobožnosti v našich farnostech:

• májová promluva
  • recitace mariánské básně
  • zpívané litanie k Panně Marii (loretánská litanie nebo tzv. „bavorské“ litanie I a II)
  • krátká modlitba k Panně Marii
  • píseň č. 722 „Vítej, vítej, Tělo přezázračné...“ (1. a 2. sloka)
  • výstav Velebné svátosti
  • krátká adorace
  • píseň č. 722 „Vítej, vítej, Tělo přezázračné...“ (3. sloka)
  • svátostné požehnání
  • sloky mariánské písně

Májová pobožnost se koná bezprostředně po mši svaté, a to v níže uvedených dnech. Při mši svaté není homilie – májová promluva bude přednesena až při májové pobožnosti.

Výjimku představuje májová pobožnost po nedělní mši svaté (farnost Černá v Pošumaví): Při mši svaté bude homilie z příslušné neděle – májová promluva se nekoná!

Májové pobožnosti v Horní Plané:

• 1. májová pobožnost:
    • čtvrtek 3. května 2018 v 17 hodin ve farním kostele sv. Markéty (svátek sv. Filipa a Jakuba, apoštolů)
  • 2. májová pobožnost:
    • čtvrtek 10. května 2018 v 17 hodin ve farním kostele sv. Markéty (votivní mše „O Panně Marii 1“)
  • 3. májová pobožnost:
    • čtvrtek 17. května 2018 v 17 hodin ve farním kostele sv. Markéty (votivní mše „O Panně Marii 2“)
  • 4. májová pobožnost:
    • čtvrtek 24. května 2018 v 17 hodin ve farním kostele sv. Markéty (svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze)
  • 5. májová pobožnost (poslední):
    • čtvrtek 31. května 2018 v 17 hodin ve farním kostele sv. Markéty (svátek Navštívení Panny Marie)

Májové pobožnosti ve Frymburku: