Římskokatolická farnost Horní Planá

Okres: Český Krumlov

Kraj: Jihočeský

Království České

Horní Planá na mapce českokrumlovského vikariátu

Kontaktní a logistické údaje najdete ZDE

Příležitost ke svaté zpovědi najdete ZDE

Pořad bohoslužeb najdete ZDE

Farní kostel je zasvěcen: sv. Markéta (13. červenec)

Filiální kostely:

• Horní Planá – Dobrá Voda je zasvěcen: Panna Maria Bolestná
  • Hodňov je zasvěcen: Nejsvětější Trojice
  • Zvonková je zasvěcen: sv. Jan Nepomucký

Přifařené obce: Horní Planá, Bližší Lhota, Dobrá Voda, Hodňov, Houbový Vrch, Hůrka, Huťský Dvůr, Jenišov, Maňava, Olšina, Pihlov, Zvonková, Žlábek.

Stručný historický přehled:

Původní název Planá pod Vítkovou horou. Obec založena cisterciáky ze zlatokorunského kláštera. První zmínky k roku 1339, roku 1349 povýšena na městečko. Plebánie roku 1349, děkanství roku 1895, matriky od roku 1670. Děkanský kostel původně raně gotický z 2. pol. 13. stol. V letech 1694 - 1696 a poč. 18. stol. kostel rozšířen. Hornoplánský vikariát existoval v letech 1857 - 1952. V letech 1940 - 1945 spravováno z Lince.

Latinský název: Oberplana, Plana de Monte Vitkonis (Oberplanensis, Hornoplanensis)

Německý název: Oberplan

Významné údaje farnosti:

• Významný farář: P. Matouš Hofferl (1895 - 1932).
  • Významný rodák: Jeho Milost cisterciácký opat Leopold Wackárz (1810 - 1901) – více o něm najdete na www stránkách cisterciáckého kláštera Vyšší Brod.
  • Významný rodák: Adalbert Stifter (1805 - 1868) – více o něm najdete např. na Wikipedii.

Farní kostel sv. Markéty v Horní Plané

Hvězdička

Římskokatolická farnost Horní Planá na oficiálních stránkách Biskupství českobudějovického.