Jdi na obsah Jdi na menu
 


POPELEČNÍ STŘEDA – začátek doby postní

14. 2. 2024

Popelec

 

Milovaní bratři a sestry, přátelé Boží!

Ve středu 14. února 2024 vstoupíme do posvátné doby svatopostní, kdy nás církev vybízí k pokání. Tento den, zvaný Popeleční středa, je dnem přísného půstu. Postní doba má odlišný charakter než ostatní části liturgického roku. Je to doba naší metanoiy, což znamená obrácení, změna smýšlení, činění pokání. Je to doba naší vnitřní duchovní obnovy, což by mělo vyvrcholit opravdu dobrou a náročnou předvelikonoční svatou zpovědí. Je to doba přípravy na obnovu našich křestních slibů ve vigilii Veliké noci. A konečně je to doba, kdy máme rozjímat o umučení našeho Pána Ježíše Krista.

Při mši svaté na Popeleční středu (po homilii) proběhne svěcení popela a udělování popelce. Na znamení, že se chceme skutečně obrátit, budeme všichni označeni na čele posvěceným popelem. Přitom uslyšíme slova kněze: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se navrátíš!“ Právě při označování popelem si máme všichni – jeden vedle druhého – uvědomit a přiznat svou hříšnost, aby naše společná příprava na velikonoce přinesla hluboký duchovní užitek.

V NAŠICH FARNOSTECH PŘOŽIJEME POPELEČNÍ STŘEDU TAKTO:

  • Frymburk: mše sv. s udělováním popelce v 17 hodin ve farním kostele sv. Bartoloměje
  • Horní Planá: mše sv. s udělováním popelce v 19 hodin ve farním kostele sv. Markéty

 

PRAVIDLA PŘÍSNÉHO PŮSTU

  • půst od masa: netýká se masa studenokrevných živočichů a těch živočichů, kteří žijí ve vodě; zavazuje od 14 let
  • půst újmy: jen jednou za den se dosyta najíst; zavazuje od 18. do započatého 60. roku
  • od povinnosti půstu zprošťuje: nemoc, rekonvalescence, těžká práce (doporučuje se zvolit si jinou formu sebezáporu)

 

Váš služebník a duchovní otec P. Mgr. Ing. Jan Špaček, dr. h. c.