Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duchovní slovo

 

 

Modlitba za Afghánistán

 

 

modlitba_za_afghanistan.png

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

 

13 důvodů, proč volit SPOLU:

 

 

SPOLU

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

 

Rubriky

Příspěvky

Prohlášení generálních sekretářů ČBK, ERC ČR a FŽO ČR ke zneužití symbolu židovské hvězdy

11. 1. 2021

 

zluta_davidova_hvezda.jpeg

 

Přinášíme společné prohlášení generálních sekretářů České biskupské konference, Ekumenické rady církví v ČR a Federace židovských obcí v ČR ke zneužití symbolu žluté židovské hvězdy ze strany odpůrců očkování proti covid-19.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Duchovní slovo | Komentářů: 2

Krása a statečnost (legenda o svaté Markétě)

14. 7. 2019

 

Svatá Markéta, panna a mučednice

 

O životě svatých, kteří žili v křesťanském starověku, toho příliš nevíme. Většinou jsme odkázáni na zbožné legendy. Tak je tomu i v případě patronky našeho farního kostela v Horní Plané – svaté Markéty. Legenda, kterou vám nyní nabízím, je velice působivá a umožní nám lépe poznat a pochopit životní osudy i mučednickou smrt sv. Markéty, panny a mučednice.

 

Vzpomínka na primici v Třebíči

24. 5. 2018

moje_primice_trebic.png

 

V těchto dnech jsem byl osloven redakcí farního časopisu „Naše společenství“ z mé rodné Třebíče, zda bych byl ochotný v pár větách zavzpomínat na svou primici v Třebíči a krátce pozdravit čtenáře Našeho společenství.

Třebíč bude mít další dva novokněze – bohoslovce Vojtěcha Zahrádku a Jaroslava Jurku, jejichž kněžské svěcení se již blíží. Při této radostné příležitosti jsem byl požádán o své vzpomínky. Rád jsem vyhověl a na svých stránkách se nyní se svými „nesouvislými střípky“ vzpomínek podělím i s vámi.

 

O Croce di Cristo...

25. 3. 2016

 

o_croce_di_cristo.png

 

„O Croce di Cristo...“ („Ó, Kristův Kříži...“) je modlitba Svatého otce Františka, kterou pronesl římský velekněz na závěr pobožnosti křížové cesty u Colossea ve Věčném Městě na Velký pátek 25. března 2016 ve večerních hodinách.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Duchovní slovo | Komentářů: 0

Rozhlasový feuilleton herce a pedagoga Milana Šimáčka „Tam, kde se zpívá“

19. 4. 2015

 

V neděli 1. března 2015 v ranních hodinách v rámci pravidelného pořadu Českého rozhlasu Dvojka „Dobré ráno, Česko!“ moderátor a populární herec Ondřej Kepka vysílal rozhlasový feuilleton svého přítele, herce a pedagoga na DAMU Milana Šimáčka pod názvem „Tam, kde se zpívá“.

Herec Milan Šimáček zde vypráví o svém zážitku z dětství, když telefonoval na linku informací. Je to příběh tak hluboce lidský a krásný, že vyvolal mnoho ohlasů u rozhlasových posluchačů. Také mne toto vyprávění natolik příjemně oslovilo, že jsem se rozhodl podělit se o něj i s vámi...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Duchovní slovo | Komentářů: 1

Mimořádně strhující promluva P. univ. prof. Petra Piťhy v katedrále sv. Víta při ekumenické bohoslužbě za politické vězně

1. 3. 2015

 

Zázrak v Chrámu: Jsem běloch, muž, Čech a křesťan. Nejsem PIN, ale člověk. Naše kultura se rozpadá a vymíráme. Hovoříme o míru, vyvážíme válku. Vládnou nám hráči rulety.

 

Již po deváté se u příležitosti výročí komunistického převratu z února 1948 konal festival Mene Tekel, připomínající zločiny nacismu a komunismu. V jeho samotném závěru – v neděli 1. března 2015 – se od 14 hodin konala v katedrále sv. Víta „ekumenická bohoslužba“, sloužená za popravené, umučené a zemřelé politické vězně. A stalo se něco naprosto nečekaného – bezmála zázrak...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Duchovní slovo | Komentářů: 3

Svatý papež Jan Pavel II.

27. 4. 2014

 

Moje homilie u příležitosti kanonizace papeže bl. Jana Pavla II. ve Vatikánu – 27. dubna 2014 o 2. neděli velikonoční (svátek Božího milosrdenství)

 

Ikona Nejsvětější Trojice Andreje Rubleva

19. 6. 2011

Uvnitř článku najdete teologický výklad k nejslavnější a nejznámější ikoně Nejsvětější Trojice

 

Moderní víra

15. 1. 2011

Drazí bratři a sestry,

toto opravdu stojí za přečtení! Není to modlitba, avšak je to velmi varovná báseň o tzv. „moderní víře“ z pera pravověrného katolíka a oddaného monarchisty Davida Hibsche. Bohu díky, takovým „knězem“ a „katolíkem“ nejsem a nikdy nebudu! A doufám, že moje duchovní „ovečky“ nehodlají s modernisty budovat „novou babylónskou věž“. Ostatně, posuďte sami...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Duchovní slovo | Komentářů: 0

Kázání P. univ. prof. Petra Piťhy v pražské katedrále sv. Víta na den sv. Václava roku 2010

28. 9. 2010

Rozhodl jsem se do rubriky „Duchovní slovo“ uvést tuto homilii P. univ. prof. Petra Piťhy. Četl jsem již mnoho úvah a promluv o svatém Václavu, avšak tato homilie prof. Piťhy je zcela zvláštní a mimořádná. Jeho analýza katastrofálního mravního stavu v naší krásné české zemi je až neskutečně přesná a mrazí až do morku kosti. Slova, která P. Petr Piťha pronesl v pražské svatovítské katedrále, by se měla vytesat do mramoru - ale především do našich srdcí. Ostatně, posuďte sami...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Duchovní slovo | Komentářů: 0