Jdi na obsah Jdi na menu
 


Společné prohlášení ČBK, ERC a FŽO ke zdanění peněžitých náhrad církvím

24. 4. 2019

Poslanecká sněmovna 23. dubna 2019 schválila zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích i přes předchozí zamítnutí této novely Senátem. Změna zákona nejen že způsobí církvím vážné finanční obtíže, ale pro některé menší církve může být dokonce likvidační. Tato novela se nám jeví jako nemravná a je ve své podstatě protiústavní.

Skupiny poslanců i senátorů jsou již připraveny obrátit se na Ústavní soud, protože považují takové zdanění náhrad za protiústavní i s ohledem na smlouvy, které stát uzavřel s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním.

Tímto krokem se relativizují jistoty právního státu a na Ústavní soud se spoléhá nikoli jako na pojistku demokracie, ale jako na prostředek řešení důsledků nezodpovědných politických rozhodnutí. Bohužel se jedná o vítězství populismu nad zdravým rozumem a principy právního státu. Hovořit v tomto kontextu o „poptávce společnosti“ je cynické.

Ani tento krok politické reprezentace však nemůže zabránit připravenosti církví a náboženských společností naplňovat své poslání ve prospěch člověka a společnosti, a v úctě k Bohu.

 

Praha, 24. dubna 2019

 

 

Kardinál Dominik Duka, předseda České biskupské konference

Daniel Ženatý, předseda Ekumenické rady církví

Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí

 

 Hvězdička

 

Jak jednotliví poslanci hlasovali?

 

 

Toto si můžete prohlédnout přímo na www stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

 

 

Zvláště si dobře prohlédněte těch 114 poslanců, kteří hlasovali pro tuto bezprecedentní  zlodějnu!

 

HANBA JIM !!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poděkování

(Dvořákovi, 25. 4. 2019 8:46)

Vážený Otče Jane, velice Vám děkujeme za tento článek. Je hrozné vidět,kdo všechno podpořil tuto ohavnost!

Ať Vám Pán požehná k Vaší kněžské službě.

V úctě rodina Dvořákova z Olomouce