Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svátek Uvedení Páně do chrámu – „Hromnice“

30. 1. 2022

hromnice.jpg

 

V neděli 30. ledna 2022 (v Černé v Pošumaví již v sobotu 29. ledna 2022) budeme slavit ve všech našich farních kostelech svátek Uvedení Páně do chrámu, lidově nazývaný „Hromnice“. Po čtyřiceti dnech od slavnosti Narození Páně si připomínáme den, kdy svatý Josef a Panna Maria přinesli Dítko Ježíše do chrámu jeruzalémského, aby ho podle zákona Mojžíšova obětovali Hospodinu, a kdy stařičký Simeon a prorokyně Anna v něm poznali Mesiáše.

V úvodu mše svaté proběhne svěcení svíček „hromniček“, a pak následuje průvod. Svíčky z vánočního stromku se jakoby symbolicky přestěhují do našich rukou. K posvěcení si přineste vlastní svíčku „hromničku“ – klidně i tu, která již byla v minulých letech o tomto svátku posvěcena. Pokud si vlastní svíčku nepřinesete, budou pro vás připraveny v kostele svíčky „obětinky“, které si po mši svaté můžete odnést domů.

Svátkem Uvedení Páně do chrámu končí širší okruh vánoční. Proto bude AŽ PO SKONČENÍ MŠÍ SVATÝCH z tohoto svátku odstraněna ze všech našich farních kostelů veškerá vánoční výzdoba (jesličky, vánoční stromky).

 

Váš služebník a duchovní otec P. Mgr. Ing. Jan Špaček, dr. h. c.