Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žehnání pokrmů o Velikonocích

31. 3. 2024

 

Žehnání pokrmů o Velikonocích

 

Žehnání pokrmů o Velikonocích souvisí se starou postní praxí, která zapovídala požívání nejen masa, ale i vajec a sýra. Tyto pokrmy pak bývaly o Velikonocích požehnány pro jejich první domácí použití. Zvláštní symboliku má velikonoční vajíčko – symbol života a velikonoční beránek – symbol Zmrtvýchvstalého Beránka Božího. Pro žehnání jsou vhodné jakékoliv pokrmy, zvláště pak velikonoční vajíčka, beránci, mazance a tak podobně. Žehnání pokrmů připomíná, že společenství se Zmrtvýchvstalým Kristem u eucharistického stolu má pokračovat doma v hostině lásky – agapé.

Proto i v našich farnostech požehnám velikonoční pokrmy, které si do kostela přinesete. Stane se tak na Boží hod velikonoční 31. března 2024 při všech bohoslužbách. Žehnání velikonočních pokrmů probíhá v závěru mše svaté. Kněz pronese nad pokrmy žehnací modlitbu a pokropí pokrmy svěcenou vodou. Mše svatá je pak zakončena závěrečným slavnostním požehnáním a propuštěním Božího lidu.

 

Váš služebník a duchovní otec P. Mgr. Ing. Jan Špaček, dr. h. c.