Májové pobožnosti v našich farnostech

4. 5. 2021

Blahoslavená Panna

Milovaní bratři a sestry, drazí ctitelé a děti Panny Marie!

Měsíc květen – máj – je nejkrásnější měsíc v roce. Je to měsíc Panny Marie. Po celý máj uctíváme v našich kostelích blahoslavenou Marii vždy Pannu při májových pobožnostech.

Mým úmyslem při májových pobožnostech je vésti Boží lid k pravé mariánské úctě. Blahoslavená Maria vždy Panna nás vede nejjistější cestou ke svému Synu Ježíši Kristu. Nikdy nestrhuje pozornost na sebe, ale vždy nás směřuje ke Kristu Pánu. Vzpomeňme na její slova v Káně Galilejské: „Cokoliv vám řekne, učiňte!“ (Jan 2, 5)

Proto i májová pobožnost začíná uctíváním Panny Marie v modlitbě mariánských litanií, ale jejím vrcholem je Nejsvětější oběť mše svaté. Základní motto májové pobožnosti zní:

PER MARIAM AD IESUM !

(skrze Marii k Ježíši)

Schéma májové pobožnosti v našich farnostech:

• zpívané litanie k Panně Marii (loretánská litanie nebo tzv. „bavorské“ litanie I a II)
  • votivní mše svatá „O Panně Marii“ (samozřejmě pokud nám slavení votivní mše sv. „dovolí“ liturgický kalendář)
  • na závěr mše svaté – sloky mariánské písně

Májové pobožnosti v Horní Plané:

• 1. májová pobožnost:
    • čtvrtek 6. května 2021 v 17 hodin ve farním kostele sv. Markéty („bavorské“ litanie I ; votivní mše sv. „O Panně Marii 1“ ; píseň č. 407)
  • 2. májová pobožnost: