Jdi na obsah Jdi na menu
 


Římskokatolická farnost Vyšší Brod

Římskokatolická farnost Vyšší Brod:kralovstvi_ceske.jpg

Diecéze: českobudějovická

Vikariát: Český Krumlov

Okres: Český Krumlov

Kraj: Jihočeský

Království České

  

Vyšší Brod na mapce českokrumlovského vikariátu

  

Kontaktní a logistické údaje najdete ZDE

Příležitost ke svaté zpovědi najdete ZDE

Pořad bohoslužeb najdete ZDE

Farní kostel je zasvěcen: sv. Bartoloměj (24. srpen)

Filiální kostely:

  • Loučovice je zasvěcen: sv. Oldřich
    • Loučovice-Mnichovice (mariánské poutní místo Maria Rast am Stein)
  • Malšín je zasvěcen: Srdce Ježíšovo
  • Horní Dvořiště je zasvěcen: sv. Michael (tento kostel je ve správě Cisterciáckého opatství Vyšší Brod)

Přifařené obce: Vyšší Brod, Český Heršlák, Dolní Drkolná, Dolní Jílovice, Dvorečná, Herbertov, Horní Dvořiště, Hrudkov, Kapličky, Lachovice, Loučovice, Malšín, Mnichovice, Nové Domky, Ostrov, Studánky, Těchoraz.

Stručný historický přehled:

Plebánie ještě před založením kláštera roku 1259, kdy Vok z Rožmberka daroval obec vyšebrodskému klášteru. Od roku 1593 farnost v péči vyšebrodských cisterciáků. Matriky od roku 1587. Děkanství od roku 1933. Kostel sv. Bartoloměje, původně raně gotický, založen roku 1259, upraven v 16. stol., přestavěn v 17. stol. Kostel sv. Josefa, původně gotický, založen roku 1347, rozšířen roku 1678, zrušen roku 1785, opět obnoven roku 1816. Poutní kaple Panny Marie (Maria Rast am Stein) postavena roku 1890 podle návrhu F. Karla, pseudorománská. Cisterciácký klášter za německé okupace zabaven nacisty, roku 1945 obnoven, roku 1950 opět zrušen, roku 1990 znovu obnoven. V letech 1940 - 1945 spravováno z Lince. Vyšebrodský vikariát existoval v letech 1857 - 1952 (1940 - 1945 s označením děkanát). Vyšebrodský komisariát zahrnoval českobudějovické diecéze, která byla připojena k Německu; vyšebrodský generální vikariát zahrnoval tu část českobudějovické diecéze, kterou spravoval jako apoštolský administrátor linecký biskup.

Latinský název: Altovadum (Altovadensis)

Německý název: Hohenfurth

Významné údaje farnosti:

 

 Farní kostel sv. Bartoloměje ve Vyšším Brodě

Farní kostel sv. Bartoloměje ve Vyšším Brodu

 Hvězdička

Římskokatolická farnost Vyšší Brod na oficiálních stránkách Biskupství českobudějovického.