Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRŮVODCE SVATÝM TÝDNEM: ZELENÝ ČTVRTEK

28. 3. 2024

 

zeleny_ctvrtek.jpg

 

Milovaní bratři a sestry, přátelé Boží!

Ve čtvrtek 28. března 2024 začíná první den Velikonočního tridua – Zelený čtvrtek.

Ve večerních hodinách budeme v našich farnostech prožívat mši svatou na památku Večeře Páně. Tato mše svatá připomíná Ježíšovu Poslední večeři s učedníky a ustanovení Velebné svátosti, svátosti kněžství, a také prvenství lásky, které Pán Ježíš zřetelně vyjádřil v gestu umývání nohou svým apoštolům.

Liturgie Zeleného čtvrtku má 2 části:

  • Mše svatá na památku Večeře Páně – při chvalozpěvu vykoupených „Gloria“ (Sláva na výsostech Bohu) se naposledy rozezní chrámové zvony, oltářní zvonky a varhany. Po doznění „Gloria“ umlknou až do obřadů Veliké noci!
  • Ježíšovu opuštěnost v Getsemanské zahradě připomene obnažení obětního stolu.

V NAŠICH FARNOSTECH PROŽIJEME ZELENÝ ČTVRTEK TAKTO:

  • Frymburk:
    • v 17 hodin ve farním kostele sv. Bartoloměje
  • Horní Planá:
    • v 20 hodin ve farním kostele sv. Markéty

 

Váš služebník a duchovní otec P. Mgr. Ing. Jan Špaček, dr. h. c.