Svátek Neposkvrněného Srdce Panny Marie
Mariino Neposkvrněné Srdce
Milovaní bratři a sestry, drazí ctitelé a děti Panny Marie! Dnes slavíme svátek Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Není vůbec náhoda, že tento mariánský svátek slavíme bezprostředně po slavnosti Božského Srdce Páně. Tak jako obraz slunce v čisté hladině jezera, tak úcta k Mariinu Neposkvrněnému Srdci je odleskem úcty k Božskému Srdci Páně, a provází ji jako měsíc slunko a jako vůbec mariánská úcta jde ruku v ruce s úctou k osobě našeho Spasitele Ježíše Krista.
Moji milí, největším hlasatelem úcty k Neposkvrněnému a přečistému srdci Panny Marie byl už v 17. století velký francouzský světec, kněz a řeholník svatý Jan Eudes – mimo jiné i můj křestní patron. Díky jeho spisům se tato úcta dostala v širší známost u mariánských ctitelů, takže v roce 1688 byla tato úcta církevně schválena. V těžkých dobách druhé světové války zasvětil papež Pius XII. 31. října roku 1942 celý svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie a stanovil od roku 1944 tuto památku jako závaznou pro celou katolickou církev na 22. srpen. Při úpravě liturgického kalendáře po II. vatikánském koncilu byl na tento den zaveden svátek Panny Marie Královny, a stávající památka Neposkvrněného Srdce Panny Marie byla přeložena na sobotu po 2. neděli po Letnicích, čímž bezprostředně navazuje na slavnost Božského Srdce Páně.
Bratři a sestry, to byl stručný nástin historie tohoto mariánského svátku. Důležitější však pro nás je, jaký má tento svátek pro nás duchovní význam. Co je vlastně předmětem úcty k Nejčistšímu srdci Panny Marie? Můžeme říci, že tím hlavním předmětem úcty k Mariinu Neposkvrněnému Srdci je celý její duchovní život, všechny její ctnosti, zvláště čistota a láska – jak k Bohu tak i k lidem, pro které na Golgotě bylo její Neposkvrněné Srdce proniknuto mečem bolesti. Pocity, touhy a myšlenky Mariina srdce byly veskrze čisté – proto ten krásný název „Neposkvrněné Srdce“! Její srdce nebylo dotčeno ani stínem pokušení, ani stínem nezřízenosti nebo snad dokonce hříchu. Její Přečisté Srdce bylo sídlem všech ctností. Pod tímto symbolem srdce prokazuje tedy svatá Církev úctu lásce Ježíšovy Matky k Bohu a k jejímu synu, a zároveň její mateřské lásce k celému světu a lidstvu.
Moji drazí, uctívat Neposkvrněné Srdce Panny Marie znamená pro každého z nás výzvu, abychom se snažili jít cestou hlubokého sebepoznání a proměny našich srdcí. Potřebujeme vnitřní obrácení našeho duchovního života. Panna Maria celým srdcem a celou svou bytostí směřovala k Pánu Bohu. A každého z nás může učit, jak máme přijímat Boha do svého života, jak se máme sytit jeho slovem, jak máme po Bohu hladovět a žíznit.
Bratři a sestry, Neposkvrněné Srdce Panny Marie bylo svatyní Ducha svatého a stalo se chrámem věčného Božího Syna. Již ve Starém zákoně byl jeruzalémský chrám místem, kde přebýval Hospodin Bůh, a kde byl také opravdově uctíván. A obě tyto vlastnosti chrámu – Boží příbytek a klanění se Bohu – najdeme vyjádřeny v životě Panny Marie. Pravá mariánská úcta – to je následování Panny Marie, a proto chceme-li Pannu Marii skutečně ctít a následovat, musíme svolit k tomu, aby se i naše srdce stalo Božím příbytkem a místem, kde se Bohu budeme klanět.
Moji milí, uctívání Neposkvrněného Srdce Panny Marie nás přivádí přímo do srdce Církve. Setkávání s Bohem v modlitbě a obětavá láska k bližnímu jsou v nás jakoby ozvěnou vztahu, který dokonale spojuje Marii s Kristem. Církev bude mariánská natolik, nakolik dokáže odpovídat jako Maria při zvěstování: „Aj, já dívka Páně, staniž se mi podle slova tvého“. Ano, v Marii jsme dostali vzor pravého učednictví. Panna Maria stojí před námi jako pravá dcera nebeského Otce, zcela oddaná Synu a otevřená Duchu Svatému.
Přátelé Boží, když se nám podaří v našem životě napodobovat tento trojiční rozměr Mariina učednictví, staneme se i my sami lepšími a věrnějšími Božími učedníky. Kéž je tedy Neposkvrněné Srdce Panny Marie pro nás vzorem, který chceme celým svým životem jako děti Boží a děti Panny Marie následovat. Ó, Maria, beze hříchu počatá, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme! Amen.